Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Eskel

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Eskel
F Eskel.png
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Kolor włosów
Ciemnobrązowy
Kolor oczu
Żółty
Przynależność
Wiedźmińska szkoła cechu Wilka
Profesja
Wiedźmin
Pochodzenie
Prawdopodobnie z Gór

Eskel - jeden z wiedźminów zimujących w Kaer Morhen. Przyjaciel Geralta, jeszcze z czasów ich wspólnego treningu. Pojawia się w wizji Ciri na pustyni Korath, prowadzony na szafot.

W powieści Krew elfów oraz w grach Wiedźmin i Wiedźmin 3: Dziki Gon przedstawiony jest jako mężczyzna o paskudnej szramie na policzku i głosie przywodzącym na myśl psi warkot.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest dobrze zbudowanym, silnym mężczyzną o ciemnobrązowych włosach. Posiada przerażające, szpetne rany, które przecina duża blizna. Ma kocie oczy, efekt mutacji powstałych na skutek wiedźmińskiej Próby Traw. Znakomicie radzi sobie w walce wręcz. Posługuje się mieczem srebrnym przeciwko kreaturom magicznym i stalowym w walce z pospolitymi wrogami. Jest bohaterem rozsądnym i spokojnym, choć skorym do alkoholu.

Potrafi korzystać z uproszczonej magii w postaci wiedźmińskich znaków, a także warzyć mikstury.

Przyjażni się też z Lambertem i Triss.

Eskel pojawia się już w pierwszej odsłonie gry, gdy pomaga odeprzeć atak Salamandry na Kaer Morhen. Śmierć Leo staje się bodźcem do opuszczenia siedziby Szkoły Wilka, jednak rówieśnik Geralta regularnie powracał na zimę do zrujnowanej twierdzy. Nie cieszył się tak wielką sławą jak Biały Wilk, jednak był ceniony za swój profesjonalizm.

Sytuacja uległa zmianie po niespodziewanym powrocie Geralta z Umą do Kaer Morhen. Wiedźmin z Rivii wspomógł go podczas polowania na widłogona, gdzie naznaczony blizną przyjaciel przedstawił mu swojego konia, "Wojsiłka", po czym obaj, wraz z Lambertem, miło spędzili wieczór poprzedzający odczarowanie Avallac'ha. Brał udział w obronie Ciri przed Dzikim Gonem, cudem unikając śmierci z ręki Caranthira. Z opresji wybawia go wspomniana następczyni tronu Cintry, zaś śmierć Vesemira, podobnie jak wcześniej utrata Leo, skłoniła go do opuszczenia Kaer Morhen. Eskel udał się na wschód, w stronę Dolnej Marchii.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin[edytuj | edytuj kod]

Eskel wraz z innymi wiedźminami i Triss Merigold bierze udział w obronie Kaer Morhen przed Salamandrą . Po pogrzebie Leo, który został zabity podczas ataku, Eskel wyrusza na zachód.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

W akcie II przebywa opodal Kaer Morhen i poluje na widłogony, aby zdjąć klątwę z Avallac'ha. Geralt pomaga mu w łowach po czym obaj wracają do siedliszcza. Spędza wieczór razem z Geraltem i Lambertem. Razem z Yennefer oraz innymi wiedźminami zdejmuje klątwę z elfiego czarodzieja. Po wszystkim możemy "pomóc" mu prowadzić sekcje zwłok katakana. Po odnalezieniu Ciri spotykamy Eskela przygotowującego się do bitwy. Następnie bierze udział w naradzie i wreszcie w samej bitwie. W trakcie niej stacza nierówny pojedynek z Caranthirem. Od śmierci z rąk generała Dzikiego Gonu ratuje go Ciri. Po pogrzebie Vesemira oznajmia Geraltowi, że udaje się do Dolnej Marchii i planuje już więcej nie wracać do Kaer Morhen.

Dane z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Pod wieloma względami Eskel i Geralt byli dla siebie jak bracia. Ponoć byli w tym samym wieku, a ich przyjaźń sięgała czasów szkolenia w Kaer Morhen. Przetrwali wstępną selekcję, mordercze Zmiany oraz Próbę Traw. Wspólnie znosili trudy treningu na Mordowni - wiedźmińskim torze przeszkód.

Nieraz dostawali w skórę od Vesemira za wspólne chłopięce wygłupy. Gdy dorośli, ruszyli na szlak osobno, ale często spotykali się w Wiedźmińskim Siedliszczu, by wspólnie przezimować, opić sukcesy i wspomnieć poległych kamratów.

Choć Eskel nie zyskał takiego rozgłosu jak Geralt, dorównywał mu doświadczeniem, a przyjęte zlecenia wypełniał rzetelnie. Walcząc z bestiami nieraz ocierał się o śmierć, jednak paskudne blizny, które szpeciły jego twarz, nie były pamiątką po szponach potwora. Zostawiło je ostrze Deidre Ademeyn, jego nieprzewidywalnego „dziecka–niespodzianki”.

Być może ze względu na własne doświadczenia, a może z innych przyczyn Eskel nie przepadał na Yennefer. Jako dobry przyjaciel starał się jednak, żeby uprzedzenia do czarodziejki nie miały wpływu na jego relacje z Geraltem.

Eskel brał czynny udział w obronie Kaer Morhen, gdzie, mimo nierównych szans, stawał dzielnie przeciw jednemu ze straszliwych generałów Dzikiego Gonu.

Po śmierci Vesemira to na nim spoczęła odpowiedzialność za trzymanie pieczy nad wiedźmińską siedzibą , zdecydował się jednak opuścić wiedźmińskie siedliszcze i wyruszył do Dolnej Marchii.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Ciri spojrzała w górę na jego twarz, i z trudem stłumiła krzyk przestrachu. To nie był człowiek. Chociaż stał na dwóch nogach, chociaż pachniał potem i dymem, chociaż nosił normalne ludzkie odzienie, to nie był człowiek. Żaden człowiek, pomyślała, nie może mieć takiej twarzy.
(...)
Zobaczyła, że to jednak człowiek, że ma całkiem normalną ludzką twarz, tyle że zniekształconą długą, brzydką, półokrągłą blizną biegnącą od kącika ust przez cały policzek, aż do ucha.


Krew elfów, str. 40

Obok Geralta stał Eskel, podobny do Wilka jak brat, jeśli nie liczyć koloru włosów i długiej blizny zniekształcającej policzek.


Krew elfów, str. 53

W sposób najmniej oczekiwany zachował się Eskel, który wstał, podszedł do czarodziejki, pochylając się nisko ujął dłoń i pocałował z szacunkiem. Szybko cofnęła rękę. Nie dlatego, by demonstrować złość i rozdrażnienie, ale przerwać przyjemną, przenikającą na wskroś wibrację, wywołaną przez dotknięcie wiedźmina. Eskel emanował silnie. Silniej niż Geralt.


Krew elfów, str. 69
Ponownie widziano Triss Merigold i wiedźmina Eskela z Kaer Morhen, czule objętych, przemykających chyłkiem do altany w parku"
Coś się kończy, coś się zaczyna, str. ??

Ciekawostki i inne Informacje[edytuj | edytuj kod]

 • twarz Eskela przecina paskudna blizna,
 • w przygodzie "Cena neutralności" dowiadujemy się, że blizna Eskela jest dziełem Deidre Ademeyn, będącej jego "dzieckiem-niespodzianką" ,
 • w grze jest możliwość pojedynkowania się z nim na pięści, co zapoczątkuje zadanie "Walka na pięści",
 • Eskel jest rówieśnikiem Geralta (przynajmniej według gry),
 • Głsou Eskela użyczył Piotr Warszawski,
 • Jako dzieci on i Geralt złapali wielkiego, leśnego trzmiela, niedaleko Kaer Morhen, i przywiązali go do dzbanka. Obaj za to zostali złojeni rzemieniem, przez Vesemira,
 • Darzy Triss nie tylko szacunkiem ale też uczuciem ciut większym niż przyjaźń. Początki możemy zauważyć w "Krwi Elfów" oraz w opowiadaniu "Coś się kończy..." ,
 • W grach głosu użycza mu Piotr Warszawski, a w audiobookach Dariusz Wnuk,
 • Ma słabość do rogatych kobiet,
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon ma konia o imieniu Wojsiłek (koń), z którym jest związany przeznaczeniem,
 • Z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon możemy wywnioskować, że pochodzi z gór, ponieważ twierdzi, że pamięta matkę śpiewającą mu góralską piosenkę, której słowa brzmią: Idom se owiecki, idom se pyrciom... Juhasa nie widno, ino zwonki zbyrcom... ,
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon Eskel podczas wiedźmińskiej popijawy wyznaje, że przespał się z sukkubem i zażywał fisstech,
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon podczas Bitwy o Kaer Morhen walczy z czarodziejem Dzikiego Gonu - Caranthirem [1], choć w trailerze gry zatytułowanym ,,Miecz Przeznaczenia" widzimy Geralta, a nie jego w czasie pojedynku [2] (być może twórcy mieli początkowo w planach inny zarys bitwy),
 • Jeżeli przed bitwą Geralt nie poprosi Vernona o pomoc oraz sprowadzi Letho do twierdzy, Eskel z Lambertem będą próbowali bezskutecznie namówić Królobójcę do wyjazdu,
 • W opowiadaniu "Coś się kończy, coś się zaczyna" jest mowa o tym, iż widziano Triss i wiedźmina Eskela znikających w altanie parkowej. Nad ranem ktoś doniósł, że z tej altany wychodzi doppler Tellico. Nie wiadomo, czy przybrał postać Eskela, czy Triss,
 • Jest bohaterem książki "O bazyliszkach i kuroliszkach słów kilkoro", sprzedawanej przez księgarza w Novigradzie,
 • Eskel jest jedynym wiedźminem który przeżywa wydarzenia Dzikiego Gonu bez względu na wybory dokonane przez gracza,
 • Prawdopodobnie zazdrościł Geraltowi sposobu w jaki potoczyło się jego życie. W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon przyznaje, że żyje "od utopca do utopca", bo nie każdy poluje na smoki, spotyka się z królami i sypia z czarodziejkami, a popijanie szampanem kawioru musi być bardzo ciężkim zajęciem,
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin (gra komputerowa)[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin 3 Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]