Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dyskusja:Wiedźmin

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dyskusja artykułu „Wiedźmin

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Wiedźmin”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


Nie widzę sensu w tworzeniu odnośników do innych nazw wiedźmina, nowych haseł nie ma co tworzyć, a przecież te, co są nie będą chyba przenosiły do tej samej strony...

Glifion 15:54, 25 wrz 2006 (CEST)

odnośnie innych szkół wiedźmińskich: w Wiedżminie: Grze wyobraźni jasno wyłuszczone zostało, że pozostałe dwie szkoły znajdowały się poza Kaer Morhen - jedna w górach Amell (ta szkoła szkoliła również kobiety), lokacji drugiej zapomniałem, a gry wyobraźni już nie mam :)Zbychu 15:39, 2 lis 2008 (UTC)

Po jakiemu to?[edytuj kod]

Co to niby znaczy "elitarny mutant-wojownik"? Po pierwsze to nie po polsku, bo przymiotnika "elitarny" nie stosuje sie do określania ludzi - elitarny to może być klub a nie człowiek - a po drugie w świecie "Wiedźmina" nie występują żadni inni, "egalitarni" mutanci-wojownicy, w porównaniu z którymi wiedźmini mogliby być elitą. Sformułowanie "elitarna kasta kapłanów - wojowników" z fikcyjnej encyklopedii cytowanej przez Sapkowskiego nie jest w tym przypadku miarodajne, ponieważ jest wynikiem stylizacji na encyklopedyczny opis półlegendarnych faktów z odległej przeszłości i celowo zawiera błędne informacje - z książek wynika przecież że wiedźmini żadnymi kapłanami nie byli, a wytworem inżynierii genetycznej i owszem ( inżynierii w znaczeniu fantastycznym oczywiście).

Odpowiedź...[edytuj kod]

Zgadzam się z anonimowym autorem poprzedniego wpisu. W tym wypadku użycie przymiotnika "elitarny" w odniesieniu do wiedźmina (w sensie "osoby") jest błędem znaczeniowym (czy jak kto woli- leksykalnym).

Uzasadnienie jest proste i można je ująć jednym zdaniem: elitarny - to dostępny tylko dla niektórych osób.

Pozdrawiam

Wilczyca 18:33, lip 7, 2011 (UTC)