Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dyskusja:Wampir

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dyskusja artykułu „Wampir

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Wampir”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


Wydaje mi się, że wszystkie poniższe rodzaje są wampirami niższymi. Sugeruje to jedno słówko z cytatu:

"Zetknąłeś się kiedyś z przypadkiem, by wampir rozszarpał ofiarę na strzępy?
-Nie. To się nie zdarza
-W przypadku wampirów wyższych nigdy - odezwał się łagodnie Emiel Regis. - Z tego, co mi wiadomo, nie kaleczą też w tak straszny sposób alp, katakan, mula, bruxa ani nosferat. Dość brutalnie ze zwłokami ofiar obchodzą się natomiast fleder i ekimma.(...) Nie możesz więc też nie wiedzieć, że ekimm i flederów nigdy nie spotyka się w naszym klimacie."

Chrzest ognia str. 146-147

Emiel mówi że wampiry wyższe nie rozszarpują swoich ofiar, ale później dodaje że alp,katakan,mula,bruxa i nosferat również nie rozszarpują. Sugeruje to że te gatunki nie są wampirami wyższymi. Chyba że ktoś znajdzie inny cytat, który obali moją tezę.

--Sum 19:40, 24 lip 2006 (CEST)


Ja kierowałem się Companionem, głowy nie dam. Jednak wiadomo, że wampiry niższe nie posiadają ludzkiej postaci, czego przykładem jest Fleder.

Glifion 19:46, 24 lip 2006 (CEST)

mi wydaje się że wampir wyższy to nie jakaś przegródka (wampiry niższe, wampiry wyższe), tylko po prostu nazwa gatunku - tak jak wspomniane alpy, mule, bruxy. więc oprócz gatunku alpy czy mule istnieje gatunek, który nazwano wampirami wyższymi (nie jest to grupa), z brakku innej nazwy, bądź aby podkreślić że ten gatunek jest mądrzejszy/potężniejszy niż inne... troche pogmatwałem ale mam nadzieję że ktoś zrozumie :P

Eamon

A ja proponuję pozostać przy tym co jest: http://www.gmf.pl/dark_fantasy/index.php?nr=131, krótki opis poszczególnych gatunków wampira, w oparciu od sagę i podręcznik do Gry Wyobraźni. Autor na końcu przyporządkował Fledera i Ekimmę do wapirów wyższych, ale w komentarzach podkreślił, że chodziło mu o wampiry niższe (które nie są podobne do ludzi). Najlepiej by było zapytać o to samego pana Sapkowskiego (: bo zarówno ten artykuł, jak i wiele innych jest wytworem wyobraźni autora. AS najlepiej wie jak podzielił wampiry.

Glifion 20:04, 24 lip 2006 (CEST)

A do którego gatunku zaliczyć Regisa? Chyba on jest typowym przedstawicielem wampira wyższego? Może REDzi, przy jakiejś okazji spytali by się ASa jak to jest z tymi wampirami?

--Sum 20:36, 24 lip 2006 (CEST)

Regis jest zwykłym wampirem wyższym, a skoro on nie opisuje się jako mula, alp, bruxa, należy sądzić że wampiry wyższe są gatunkiem obok innych gatunków wampirów, a nie że są zbiorem gatunków.

Eamon

Zgadzam się z Eamon. To co zmieniamy hasło?

Sum

Jak już zmieniać, to pozostawić jedynie same nazwy wampirów, bez wampirów wyższych... nie ma pewności co do tego czy to jakiś odrębny gatunek, czy jakieś super-wampiry najpotężniejsze spośród poszczególnych gatunków.

Glifion 23:00, 24 lip 2006 (CEST)