Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dyskusja:Próba traw

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dyskusja artykułu „Próba traw

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Próba traw”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


„Próba Traw i inne tajne wiedźmińskie praktyki, własnymi oczyma oglądane” - Książka autorstwa Carli Demetii Crest. Opowiada ona o przebiegu mutacji wiedźmińskich, jest to manuskrypt do wyłącznego wglądu Kapituły Czarodziejów.

Dane z książek Sapkowskiego:[edytuj kod]

Na trzeci dzień zmarły wszystkie dzieci, kromie jednego, otroka lat zaledwie dziesięciu. Ten, dotąd miotany gwałtownym obłąkaniem, wpadł był nagle w głębokie odurzenie. Oczy jego miały wzrok szklany, chwytał bez ustanku rękami nakrycie lub wodził nimi w powietrzu, jak gdyby pióra chciał łapać. Oddech stał sie głośny i chrapliwy, pod zimny, kleiki i smrodliwy wystąpił na skórę. Tedy znowu mu eliksir podano do żył i atak się powtórzył. Tym razem nastąpił krwotok z nosa, a kaszel przeszedł w wymiot, po którym otrok całkiem był zwątlał i stał sie bezwładny. Symptomata nie wolniały przez dwa dni kolejne. Skóra dziecęca, dotąd oblana potem, stała się sucha i rozpalona, puls utracił swą pełność i twardość, był jednakowoż pomiernie mocny, raczej powolny niźli prędki. Ani raz jeden już sie nie ocknął, ani nie zakrzyczał więcej. Wreszcie nadszedł dzień siódmy. Otrok ocucił się jakby ze snu i otworzył oczy, a oczy jego były jako te u żmii. Krew elfów, str. 75


Próba Traw - proces jakiemu poddawane jest każde dziecko-niespodzianka mające zostać wiedźminem.

Próba ta polegała na podaniu eliksirów ze specjalnie dobranych ziół uprawianych na terenach wiedźmińskiego siedliszcza. Według słów Geralta z Rivii ("Miecz przeznaczenia"), jedynie troje lub czworo na dziesięcioro dzieci przechodziło pomyślnie mutację wywołaną lekami. Zdecydowana większość umierała w straszliwych męczarniach. Organizm osoby, która pozytywnie przeszła Próbę Traw, działał nieco odmiennie niż u innych ludzi. Refleks wiedźmina stawał się niewiarygodnie szybki, jego zmysły znacznie się wyostrzały, a niektóre funkcje życiowe, jak np. puls, mogły być przez niego kontrolowane. Dzieci, które były szczególnie odporne poddawano innym, eksperymentalnym mutacjom (np. Geralt z Rivii). Ponadto po próbie wiedźmini stawali się bezpłodni ("Mutanty są sterylne" - "Granica możliwości"), mogli też tłumić swoje emocje, tak, iż wielu sądziło, że w ogóle nie mają uczuć. Występowało wiele innych skutków ubocznych, trudnych do przewidzenia. Geralt przeszedł mutację w bardzo młodym wieku, efektem ubocznym jego mutacji są białe włosy. "To okropne co Próba Traw robi z chłopcami" - Geralt "Miecz Przeznaczenia"

Na podstawie analogicznego hasła z wikipedii.

Eskel

Tak jak wyżej, zawsze wydawało mi się że chodzi o picie eliksirów. Tak od początku sagi sobie to wyobrażałem i nadal wyobrażam. Czy nie ma na to dowodów?

Adriannn (dyskusja) 13:11, mar 27, 2013 (UTC)