Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dyskusja:Loża Czarodziejek

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dyskusja artykułu „Loża Czarodziejek

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Loża Czarodziejek”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


Ludzie! Sabrina Glevissig została spalona na stosie trzy lata PRZED wydarzeniami z Wiedźmina 2. Ciągle ktoś usuwa Filippę. Filippa Eilhart zostaje w trzecim akcie oślepiona z rozkazu Radowida. Jeśli jej nie odbijemy (Ścieżka Iorwetha), umiera podczas tortur.

ZawiszaTheBlack


A skąd to wiesz? Nikt nie powiedział że ginie. To tylko domysły. Owszem kiedyś ginie w torturach ale nie wiemy czy akurat teraz. Poza tym to czy ginie czy nie zależy od gracza.

~>Foltest<~ 12:28, cze 14, 2011 (UTC)


Tak się składa, że przeczytałem całą Sagę, o przejściu obu gier nie wspomnę.

"Zostaje oślepiona przez króla Radowida (w grze Wiedźmin 2), a następnie ginie torturowana przez kapłana Wilmeriusza (zaczerpnięte z książek). "

ZawiszaTheBlack

No tak się składa że ja też. I w sadze jest tylko o Wilmeriuszu i jego torturach a niema nic o oślepieniu. Ale zostawmy to już.

~>Foltest<~ 14:09, cze 15, 2011 (UTC)


W galerii znajdziesz obrazek z oślepioną Filippą.

ZawiszaTheBlack

Tak już kilkakrotnie ja widziałem... Szkoda mi jej trochę ale cóż... Bywa.

~>Foltest<~ 19:09, cze 15, 2011 (UTC)

Nazwa[edytuj kod]

Czy ta strona nie powinna nazywać się "Loża Czarodziejek"?

FOLTEST55 19:42, wrz 11, 2011 (UTC)

Odp.[edytuj kod]

A znasz jakąś inną Lożę w świecie wiedźmina?

Wilczyca 20:40, wrz 11, 2011 (UTC)


Wybory[edytuj kod]

"przez co tylko za członkiniami Loży wysyła się listy gończe." - nie zgadzam się. Po 1 - nikt nie powiedział że ścigają Loże, Jaskier przeczytał że "[...] domagał się Sheali de Tancarville i jej wspólniczek", może nie dokładnie tak brzmiał cytat ale o to chodziło. Też pomyślałem o Loży ale... własnie po 2 - Triss wydawałaby wyrok na samą siebie? Coś mi tu nie gra, dlatego doszedłem do wniosku że te "wspólniczki" to przypadkowe czarodziejki, które za złoto pomagały Sheali. :)

EDIT: Jak ktoś się nie zgadza, zapraszam do dyskusji :P.

FOLTEST55 20:30, maj 30, 2012 (UTC)

Na tym obrazku gdzie sabrina przywołuje członkinie Loży to ta po prawej to Assire var Anahid ale ta po lewej to nie wiem może Keira Metz

Taak... Jakbyśmy tak gdybali to równie dobrze może to być Margarita, Francesca lub nawet wyfarbowana Fringilla Vigo, dlatego jest tam napisane że nie zostały wymienione z imienia.

FOLTEST55 (dyskusja) 14:50, sie 14, 2012 (UTC)

Tak ale jak się przyjżysz temu obrazkowi i tej po prawej i na portret Assire var Anahid to stwierdzasz że są takie same. Ale masz racje rozpoznanie tej polewej jest niemożliwe dlatego można gdybać.

Apolityczność Loży[edytuj kod]

Tak czytam sobie sagę i stwierdzam ze Loża faktycznie była apolityczna. Na oficjalnych spotkaniach organizacji mówiono o sprawach magii i poszukiwaniu Ciri. członkinie, jak mniemam, sadziły że Loża zastępuje Radę i Kapitułę, czyli realizuje plany dotyczące magii i wszelakoż tak było. Bo głównie dwie czarodziejki wykorzystywały organizację do politycznych celów, plany o których zakładam nie miały pojęcia np. Rita Laux-Antille, Kiera, Triss czy Sabrina. Pierwszą z nich była Assire var Anahid, która miała szpiegów w stolicy. była agentką Loży, a zadaniem jej było dowiedzieć się wszytkiego co zamierza Emhyr, dlatego Nimue, opowiada o niej jako "Świętej Męczennice". Najpewniej została zdemaskowana. Drugą czarodziejką jest oczywiście Filippa Eilhart, która zleciła to zadanie Assire. Sowa wiedząc, co zamierza Emhyr, miała okazję przygotować Północ do wojny z Nilfgaardem - co też uczyniła (Bitwa pod Brenną). Tak jak w przypadku pierwszej, Filippa zostaje umeczona i okrzyknięta Świętą. O reszcie czarodziejek z loży nie wiemy. Albowiem ani Nimue, ani Condwiramurs, opowiadając o historii Loży nie uzywały zwrotów takich jak "Święta Sheala czy Św. Francesci". Co wy na to? Moim zdanie REDzi trochę źle odebrali rolę Loży jaka stworzył jej pierwotnie Sapkowski. Zgadzacie się? A może głupoty gadam? Zapraszam do dyskusji :)

FOLTEST55 (dyskusja) 12:45, sie 15, 2012 (UTC)

Z tego co pamiętam z sagi to loża mogła mówić że jest apolityczna. Jeżeli uważasz że w jakimś stopniu one twożyły np. kapitułe to w bardzo zawężonym gronie. Według ciebie za apolityczność nazywamy kontrolę zebrań władców przeszpiegi Assire, wywoływanie wojny, uznawanie władców za nieudolnych (ich kontrola) czy może wymuszenie wyjścia za mąż Ciri tylko po to żeby ktoś z kogo loża zasiadał na tronie ??

Piewca.Ubolewan (dyskusja) 18:55, sie 15, 2012 (UTC)


Po kolei.

Zebranie władców -> Jak zapewne wiesz, Loża chciała zrobić z Ciri Królową Północy, tym samym, zakładała że całkowicie zjednoczona Północ, czyli Redania, Temeria, Rivia Kovir i inni, złorzą chołd Ciri. Ta zaś mając całą Północ po swojej stronie ruszyłaby na spotkanie z Nilfgaardem. Czyli, Loża, kontrolowała władców poto, aby, nie dopóścić do zajęcia Królestw przez Nilfgaard, aby wzmocnić Nordlingów.

Przeszpiegi Assire -> jak napisałem wyżej, Assire działała z Filippą, nie Lożą.

Wywołanie wojny -> jakiej wojny? Czarodzieje żadnej wojny nie wywołali.

Nieudolni władcy -> poglądy to sprawa indywidualna, w więkrzości, władcy faktycznie tuzami intelektu nie byli.

Posadzenie na tronie Ciri -> jak powiedziałem Ciri miałabyć Królową Północy. A Loża się nią interesowała również z tego powodu że była Starszą Krwią.


FOLTEST55 (dyskusja) 21:02, sie 15, 2012 (UTC)Ta

Syn ciri włada połową świata Wnuk zaś całym światem

ale wszystkie w loży wiedziały o przeszpiegach Assire

I wszystkie podsłuchiwały władców i wprost mówiły im że są idiotami i nie umieją władać mądrze i rozważnie

Ja lubie loże ale uważam że niewszystkie decyzje były mądre i potrzebne

Piewca.Ubolewan (dyskusja) 14:02, sie 19, 2012 (UTC)

No znalazłem cytat, który mówi że czarodziajki z Loży nie spotkał stos. :P (cytat na stronie Loży)

FOLTEST55 (dyskusja) 12:00, sie 22, 2012 (UTC)

ostatni punkt ciekawostek[edytuj kod]

Ja bym zmienił ostatni punkt ciekawostek bo cytuję "loża to teatr dla dwóch aktorów, a Filippa i Shela już dawno go zdominowały więc poszerzył bym to jeszcze o shelę i jeszczę o sabrinę co o tym sądzicie zapraszam do dyskusji

Piewca.Ubolewan (dyskusja) 15:25, sie 23, 2012 (UTC)

Hm... chyba jedna nie. Sabrina owszem była wpływowa, ale jak na pierwszym spotkaniu, miała wąty do Filippy. Węc Sabrine chyba nie wtajemniczano aż tak bardzo. Sheala... tak jest w grze, natomias w książce Sheala miała politykę... gdzieś, bo pochłaniał jej praca. Więc... wg mnie nie podpisywać ich.

FOLTEST55 (dyskusja) 19:13, sie 23, 2012 (UTC)


Taa oczywiście...

Ja nie jestem pewien czy ty w ogóle rozumiesz po co loża powastała powiedz mi co ty w ogóle sądzisz o tej organizacji. Ty możesz sądzić ale trzeba trzymać się tekstu!!!! Przeczytaj jeszcze raz sagę ale ze zrozumieniem. i Shelę na stówę no ale co sądzisz o Fringilli??

Piewca.Ubolewan (dyskusja) 20:59, sie 26, 2012 (UTC)

Etymologia Loży[edytuj kod]

Wie ktoś może dlaczego Sapkowski wybtał taką a nie inną nazwę dla tej organizacji? Co właściwie oznacza "loża" oprócz tego, że jest to miejsce spotkań/zgromadzenie masonów (może o to chodzi, o nawiązanie do wolnomularstwa? może Sapkowski uważa, że masoni chcą kierować/kierują światem i daje taki ukryty przekaz?) i balkon w operze lub teatrze? Zauważmy też Kapitułę - jedno ze znaczeń to w wolnomularstwie "loża wyższego stopnia"! Adriannn (dyskusja) 16:55, wrz 24, 2012 (UTC)