Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dyskusja:Historia

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Dyskusja artykułu „Historia

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Historia”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


Witam![edytuj kod]

Na stronie: http://www.sapkowski.pl/modules.php?op=modload&name=Companion&file=index&func=his Jest bardzo szczegółowo opisana historia wiedźmina. Czy mogę dać ją zamiast obecnej? Zawiera więcej informacji i jest dokładniejsza niż obecna.

~>Foltest<~ 18:08, cze 3, 2011 (UTC)

Szanowni Państwo![edytuj kod]

Edytujących ten artykuł bardzo proszę o nie zmienianie dat umieszczonych w nim na podstawie prozy A. Sapkowskiego.

Rozumiem podniecenie młodych ludzi, wywołane wejściem na rynek drugiej części kultowej już gry, niemniej jednak nie możemy zmieniać, stworzonej (przez cieszącego się szacunkiem i popularnością) twórcę, historii świata przedstawionego, tylko dlatego, że "w grze Wiedźmin 2..."

Drodzy państwo, gra nie jest wyrocznią.

A nawet zawiera błędy!

Dlatego napiszę to raz i proszę o uważny odbiór.

W pierwszej części gry Wiedźmin, mianowicie w prologu, zamieszczono informację, iż akcja owej gry toczy się pięć lat po zakończeniu Wielkich Wojen. [edytuj kod]

Z prozy A. Sapkowskiego wynika, iż wojny zakończyły się w roku 1268. (Pokój Cintryjski)[edytuj kod]

Jak więc nietrudno policzyć mamy rok 1273.[edytuj kod]

W grze zaś błędnie podano rok 1270.[edytuj kod]

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Wilczyca 09:17, cze 30, 2011 (UTC)

Błąd - rok pokoju cintryjskiego[edytuj kod]

Przeczytałem dopiero co całą sagę. W książkach nie ma żadnej informacji na temat tego, że pokóc cintryjski został zawarty w roku 1268. W "Pani Jeziora" jest informacja, że pokój został zawarty w roku bitwy pod Brenną, a przebieg akcji książki wyraźnie wskazuje, że bitwa pod Brenną miała miejsce w roku następującym po roku wybuchu II wojny z Nilfgaardem! Skąd ten durny błąd? Twórcy gry "Wiedźmin" wcale się nie pomylili.

Mateusz Bartosik 01:13, wrz 29, 2011 (UTC)

To nie twórcy ,a AS się pomylił.Podaj źródło.


Wg wróżby Iticośtam wielkie wojny trwały do 1268

Idaret 14:51, wrz 30, 2011 (UTC)

Źródła - data zakończenia Wielkiej Wojny[edytuj kod]

Prawda, na 275 stronie w "Chrzcie Ognia" jest wzmianka o tym, że Wojny Północne trwały do 1268 roku. Zwróćcie jednak uwagę, jak łatwo pomylić się przy wpisywaniu cyfr! O wiele pewniejsze są daty zapisane słownie. Niżej cytat, który jest sprzeczny z informacjami z 'ChO':

"- [...] Dolna Marchia od wieków należy do Kaedwen...
{C}- Górne Aedirn - odezwał się znowu Dijkstra - należy do Kaedwen od ubiegłego lata. Dokładniej, od dwudziestego czwartego lipca ubiegłego roku. Od chwili, gdy wkroczył tam kaedweński korpus okupacyjny."

"Pani Jeziora", rozdział 10, str. 404. Rozmowa Henselta z Dijkstrą podczas pertraktacji pokojowych w cintryjskim burgu. Jeżeli przyjąć za datę początku wojny rok 1264, co do czego niemal wszyscy są pewni, datą zakończenia wojny oraz podpisania pokoju jest rok 1265 (pertraktacje nie mogły trwać 3 lata, o czym niżej)!

"- Waszmościowie - zaryzykował kolejne mało dyskretne pytanie Boreas Mun - od dawna na szlaku? Tu, na Pustkowiach? Dawnoż to, ośmielę się zapytać, zostawiliście za sobą Bramę Solveigi?
{C}- Dawno, niedawno - powiedział pielgrzym - rzecz to względna. Przeszedłem Solveigę drugiego dnia po wrześniowej pełni.
{C}- Ja zaś - rzekł elf - szóstego dnia.
{C}- Ha - kontynuował Boreas Mun, zachęcony reakcją. - Dziw, żeśmy się już tam nie zeszli, bom i ja tamtędy wówczas szedł, a właściwie jechał, bom wówczas jeszcze konia miał.
{C}Zamilkł, odpędzając niemiłe myśli i wspomnienia wiążące się z koniem i jego utratą. Pewien był, że i jego towarzysze z przypadku musieli mieć podobne przygody. Wędrując cały czas piechotą, nigdy nie dogoniliby go tu, pod Elskerdeg.
{C}- Wnoszę zatem - podjął - że ruszyli waszmościowie w drogę już po wojnie, po zawarciu pokoju cintryjskiego. Nic mi, rzecz jasna, do tego, ale ośmielę się suponować, że nie spodobał się waszmościom porządek i obraz świata stworzony i ustalony w Cintrze."

"Pani Jeziora", r. 10, str. 398-399. Rozmowa Dijkstry, Faoiltiarny i Muna podczas ucieczki w dzikie strony świata. Widać wyraźnie, że wiosenne rozmowy pokojowe mogły skończyć się na tyle wcześnie, by postacie dotarły we wrześniu na Bramę Solveigi daleko na wschodzie.

Autor kalendarza z Companionu strony http://sapkowski.pl pisze: "wcale nie jest powiedziane, że Rok Wielkiej Wojny, w którym dzieją się "Czas pogardy", "Chrzest ognia" i "Wieża jaskółki" rzeczywiście jest rokiem 1264. Raczej jest późniejszy, ale nie mam pojęcia o ile."

Podejrzewam, że Sapek albo pomylił się, wpisując cyfrę w dacie zakończenia wojny w 'ChO' (ósemka jest tuż nad piątką na klawiaturze numerycznej), albo Wielka Wojna wybuchła w roku 1267!

Obie opcje sa prawdopodobne, jednak zmiana jednej daty (1268 na 1265) jest prostsza niż przestawianie sporej części kalendarza (wszystkie wydarzenia z roku 1264 miałyby miejsce w roku 1267).

Mateusz Bartosik 17:15, paź 1, 2011 (UTC)

Jeżeli nikt nie wykaże, że jest inaczej, niż napisałem wyżej, należy zmienić daty w kalendarium. Zachęcam do dyskusji.

Mateusz Bartosik 01:25, paź 3, 2011 (UTC)

Jestem, za dodatkowo mam kalendarium z komiksu racja stanu,które potwierdza twoją teorię.


Więc 1265 pokój cintryjski,pogrom rivski a w 1268 zakończenie działań wojennych?


Odp.[edytuj kod]

No dobra, ale Itlina przepowiedziała: Wojny Północne (1239-1268). Więc saga skończyła się kila dni/miesięcy później!

FOLTEST55 15:16, paź 6, 2011 (UTC)

Foltest jesteś tępy. Bartosik pisze ,że o wydarzeniach,które wykluczają możliwość tej daty zakończenia wojny.


A rękopis znalezony w smoczej jaskini to(książka) kompendium wiedzy fantasy. Można kupić np. w Empiku.

Idaret 07:03, paź 8, 2011 (UTC)

Słuchaj no koleś, nie podskakuj mi tu i nie uważaj się za nie wiadomo kogo! Nie pozwolę jeździć po sobie takiemu chamowi jak ty!!

Z powazaniem

FOLTEST55 08:17, paź 8, 2011 (UTC)

Bez kłótni proszę. A tak swoją drogą, kto usuwa moje posty? Nie odpowiedziano na moje pytanie.

Doskonale wiemy, co jest napisane o Wojnach Północnych. Nie odpowiedziano jednak absolutnie nic na argument, iż Sapek mógł się pomylić, wpisując tę jedną cyfrę w dacie, bądź też całe kalendarium jest źle wyliczone (wszak nigdzie w sadze nie ma daty rocznej) i II wojna z Nilfgaardem zaczęła się w 1267 roku! Nie ma innej opcji niż te dwie, bo wojna na 90% nie trwała dłużej niż rok! Za tym przemawia dialog, który zacytowałem.

Nie na też sensu twierdzenie, że narady pokojowe w Cintrze odbyły się w roku 1265, a działania wojenne trwały mimo to do 1268. Chyba, że Sapek zrobił nas w jajo, podając kłamiące źródło. Tylko po co miałby to robić?

Mateusz Bartosik 18:47, paź 8, 2011 (UTC)

Jeśli wojna rozpoczęła się w 1264, to nie ma możliwości, by skończyła się w 1268, oczym świadczy cytat z "Pani Jeziora":

"Górne Aedirn - odezwał się znowu Dijkstra - należy do Kaedwen od ubiegłego lata. Dokładniej, od dwudziestego czwartego lipca ubiegłego roku. Od chwili, gdy wkroczył tam kaedweński korpus okupacyjny. - Upraszam - powiedział nie pytany Shilard Fitz-Oesterlen - by zostało zaprotokołowane ad futuram rei memorian, że Cesarstwo Nilfgaardu nie miało nic wspólnego z tą aneksją. - Oprócz tego, że właśnie w tym czasie grabiło Vengerberg."

A zatem: Oblężenie Vengerbergu nastąpiło, zgodnie z cytatem, ok. 24 lipca (+/- tydzień) (więc i tu jest błąd, bo w "Historii" jest napisane, że oblężenie Vengerbergu trało od 10 lipca + tydzień oblężenia daje 17, czyli ok 7 dni nieścisłości. Chociaż można też przyjąć, że to było uproszczenie ze strony Dijkstry, ew. nie chodzi o oblężenie, tylko całkowite zajęcie, wtedy pasuje), co zgodnie z cytatem, było ROK od rokowań w Cintrze.

Rozpoczęcie wojny można wyliczyć z pomocą panów Effenberga i Talbota (cytat z czasu pogardy, rozd. 5):

"Evertsen Peter,

  • 1234, zausznik cesarza Emhyra Deithwena i jeden z faktycznych twórców potęgi Cesar­stwa. Główny komornik armii w czasie Wojen Północ­nych (ob.), od roku 1290 wielki podskarbi koronny."

i dalej:

wg. audiobooku (nie mam pod ręką książki, więc opieram się na tej wersji): "Peter Evertsen był wielkim komorzym Cesarstwa, w cza­sie wojny pierwszym komornikiem armii. Pełnił ten urząd od dwudziestu pięciu lat."

wg. wiki: "Peter Evertsen był wielkim komorzym Cesarstwa, w cza­sie wojny pierwszym komornikiem armii. Pełnił ten urząd od piętnastu lat."

Zgodnie z pierwszą wersją, 1234+25=1259. Przyjmując za początek wojny 1264, Evertsen musiał by wstąpić do armii w wieku lat 5, a przyjmując 1267 musiał by mieć lat 8.

A zgodnie z drugą: 1234+15=1249, czyli wstąpił do armi w wieku lat 15 (wojna w 1264), lub co bardziej prawdopodobne 18 (wojna od 1267). Mało możliwe, by 15-letni młodzik dostał się do armii, zwłaszcza na pozycję komorzego. ( (1234+18)+15=1252+15=1267 )

Zatem: wojna rozpoczęła się w lipcu 1267, a skończyła dnia 2 kwietnia 1268.

Chociaż, można też uznać, że w określeniu "grabiło Vengerberg", można uwzględnić okres od roku 1264 do 1267, kiedy to owe miasto było zajęte przez Nilfgaard, jednak temu przeczy kilka cytatów z Pani Jeziora:

"- Nie mogę stąd odejść. Nałożyli na mnie czar. Barierę. Geas Garadh...

Ciebie nie można uwięzić. Jesteś Panią Światów. - Akurat. Nie mam żadnego dzikiego talentu, nie panuję nad niczym. A Mocy wyrzekłam się tam, na pustyni, rok temu. Konik świadkiem. "

oraz

"- Rok temu - podjęła dziewczyna z blizną - w miesiącu wrześniu, dokładnie zaś dziewiątego września, w pierwszej kwadrze księżyca, zamordowano tutaj szóstkę młodych ludzi. Czterech chłopaków... i dwie dziewczyny"

Czyli czas, jaki minął od ucieczki Ciri z Thanedd do powrotu do Zazdrości to 1 rok, a to z powodu, że po owej ucieczce, trafiła do Szczurów, kręciła się z nimi ok. 2 miesiące (od połowy lipca do 9 września), potem chwilę u Bonharta, od 23 września do saovine u Vysogoty, potem czas ma małe znaczenie (podróże przez światy i czasy), trafia do zamku Stygga, skąd jeszcze tego samego dnia (o ile dobrze pamiętam) ucieka z Geraltem i Yenną. Gdy wraca do Zazdrości używa określenia "rok temu", więc i czas od Thanedd do przybycia Geralta i Ciri na egzekucję wicehrabego Juliana Alfreda Pankratza de Lettenhove minął niecały rok (Thanedd lipiec, przybycie Geralta i Ciri do Toussaint w maju, a Pokój Cintryjski w Kwietniu), więc i wojna trwała niecały rok .

Więc ponownie: wojna rozpoczęła się na początku lipca 1267 (prowokacją w Glevitzingen/rokoszem na Thanedd), a skończyła dnia 2 kwietnia 1268 (oczywiście Pokojem Cintryjskim)

Pozdrawiam, rubbers2

p.s. sorry, żem się tak rozpisał, ale musiałem to z siebie wyrzucić ;D (mimo iż większość rozkminiłem pisząc ten tekst ;) )

rubbers2 22:40, lis 2, 2011 (UTC)

Pięknie, tego nam właśnie brakowało! :) Znalazłeś kilka brakujących w mojej argumentacji cytatów. Zatem z dwóch alternatywnych hipotez (błąd Sapka przy wpisywaniu daty cyfrą bądź błąd fanów w liczeniu) odpada jedna. Sapek wszystko dobrze wyliczył. Teraz mamy jednak większy problem. :D Dziesiątki dat policzono na podstawie założenia, iż wojna wybuchła w 1264 roku. ^^ Tym samym trzeba naprawić pół kalendarium. :D Nie wspominając o tym, że błędne dane od wieeelu lat znajdują się w wiedźminskim companionie na stronie Sapkowskiego oraz w kalendarium z "Gry Wyobraźni" wydawnictwa MAG oraz w obu grach. ;) Co z tym robimy? W naszych rękach leżą losy świata...! A przynajmniej świata wiedźmina Geralta. ;)

Mateusz Bartosik 00:08, lis 3, 2011 (UTC)

No gratulaję ;) prosze jaka rewolucja :P.

FOLTEST55 15:12, lis 3, 2011 (UTC)

Zlodowacenie[edytuj kod]

Jak to zlodowacenie miało miejsce ok 3000 roku? Nimue powiedziała ze "Mamy jeszcze 3 000 lat" ale nie wiemy w którym roku dzieje sie akcja z Condwiramurs i Nimue. Może się dziać np. 1590 + 3000 lat = 4590! Więc raczej jest to do usunięcia.

FOLTEST55 13:40, paź 27, 2011 (UTC)

Słuszna uwaga. Możesz to spokojnie usunąć bądź ustawić mniej konkretną datę.

Mateusz Bartosik 12:45, paź 27, 2011 (UTC)

Nie usunąłem, poprawiłem bo to dość wazna informacja :P

FOLTEST55 13:40, paź 27, 2011 (UTC)

Tylko teraz przydałaby się jakaś wzmianka o Nimue, bo punkt odniesienia jest zawieszony w próżni. ;) Gdzieś była chyba kiedyś data jej narodzin, czy mi się zdaje?

Mateusz Bartosik 20:01, paź 27, 2011 (UTC)

Raczej ci się zdaje... ja nie pamiętam o czymś takim. Była tylko wzmianka o niej w "Chrzcie ognia" jako mała dziewczynka ;). Ale nawet w tedy nie mamy roku. Jedno jest pewne już w tedy Pogwizd opowiadał m.i.n o Bitwie pod Brenną Jarudze itp. :P

FOLTEST55 16:01, paź 28, 2011 (UTC)

Jakie zlodowacenie? Przecież Nilfgaard będzie wywoływał swoim rozrostem gospodarczym globalne ocieplenie ;)

A na serio, to w "Chrzcie" była zmianka, że Pogwizd opowiadał około sto lat po Sadze.

SMiki55 19:50, paź 30, 2011 (UTC)

A no tak! <faceplam> Było faktycznie :)

FOLTEST55 20:01, paź 30, 2011 (UTC)

Daty w Wiedźminie 2: Zabójcach Królów[edytuj kod]

W intro Wiedźmina 2 podany jest rok 1271, a Vernon po przesłuchaniu mówi, że Pogrom Rivijski był w 1268 roku i w dodatku mówi, że to było pięć lat temu! Zauważyliście?

____________________________________________________________________________________________

Na pewno było powiedziane, że jest rok 1271? Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części jest lato, a minęły niby 3 miesiące... ;p

Poza tym problem wynika z błędów w kalendarium opisanych przeze mnie nieco wyżej. Albo Sapkowski pomylił się, wpisując datę zakończenia wojny (cyfrę łatwo pomylić), albo fani, spisując kalendarium, rąbnęli się kompletnie z datą rozpoczęcia wojny (co zmienia też wieeele innych dat w kalendarium). Co za tym idzie, w grze również pojawiają się takie nieścisłości. Jeżeli przyjąć za datę rozpoczęcia wojny rok 1264, to pogrom był w 1265. Jeżeli wojna zaczęła się w 1267, to pogrom rzeczywiście miał miejsce w 1268 roku.

Innymi słowy: jeżeli gra podaje rok 1268 jako moment śmierci Geralta, a jednocześnie utrzymuje, że wojna skończyła się w 1265, to tym samym Biały Wilk musiałby spędzić mniej więcej 3 lata w Nilfgaardzie (od wyprawy z Toussaint do warowni Stygga i z powrotem) co nie ma głębszego sensu (brak takich poszlakk w sadze).

Tak, to błąd. ;) Nie tlyko twórców gry, ale i wielu ludzi przed nimi.

Mateusz Bartosik 17:25, lis 1, 2011 (UTC)

Powinniśmy napisać do Sapka albo do REDów xD

FOLTEST55 17:23, lis 1, 2011 (UTC)

Życzę powodzenia! ;p Sapek nie podał nigdzie kontaktu do siebie (musiałbyś się kontaktować poprzez licencjobiorców, np. wydawnictwa SuperNOWA lub MAG, bądź też REDów), a twórcy gry są w takiej samej sytuacji jak my. ;)

Mateusz Bartosik 17:26, lis 1, 2011 (UTC)

Racja... Mieszka w Łodzi :) (chyba). No to będziemy się dwoić i troić jak to było na prawdę...

FOLTEST55 18:16, lis 1, 2011 (UTC)

Jest na to dowód: W intro jest tak:

Minęło sześć lat od dnia, w którym zjednoczone królestwa pokonały wojska Nilfgaardu w walnej bitwie pod Brenną. Całą Północ nękają głód i zaraza. Elfy i krasnoludy żyją w gettach. Coraz więcej nieludzi ucieka w lasy, by dołączyć do oddziałów Scoia'tael. W Temerii nieznany skrytobójca próbuje zamordować króla Foltesta. Ginie z rąk najemnego łowcy potworów - Geralta z Rivii.

Temeria, rok 1271.

____________________________________________________________________________________________

No tak, co daje nam małe dziwactwo. ;) Ewidentnie w pierwszym "Wiedźminie" było lato, na 100% przed sierpniem, przed żniwami. Tymczasem w drugiej części mamy niby kolejny rok, a nadal jest baardzo ciepło. ;) No ale cóż, nie czepiajmy się. ;) Muszę jedną rzecz poprawić w kalendarium.

Mateusz Bartosik 22:36, lis 1, 2011 (UTC)

1271 rok-wiedźmin 2. Proszę trailera mam. _____________________________________________________________________________________________

No tak, to prawda. Co nie zmienia faktu, że wg poprawionego kalendarium akcja "Wiedźmina 2" powinna toczyć się w roku 1273 lub 1274. Możesz poczytać wyżej, w podrozdziałach "4 Źródła - data zakończenia Wielkiej Wojny" oraz "5 Odp.".

Mateusz Bartosik 12:21, lis 6, 2011 (UTC)

Dlaczego wszystko zostało przesunięte o 3 lata[edytuj kod]

Na oficjalnej stronie sapka jest tak http://www.sapkowski.pl/modules.php?op=modload&name=Companion&file=index&func=his. So why?

__________________________________________________________________________________________

Wiedziałem, że tak będzie. ;p Bez takich pytań nie mogło się obejść. W kalendarium na stronie Sapka jest błąd, ponieważ jego autor pomylił się przy obliczeniach daty wybuchu wojny. Z racji tego, że wszyscy potem go naśladowali, wszędzie błąd powtarzano. Polecam zajrzeć do działów "4 Źródła - data zakończenia Wielkiej Wojny" oraz "5 Odp." niniejszej dyskusji, gdzie jest cała argumentacja.

Mateusz Bartosik 00:28, lis 11, 2011 (UTC)

Wszystkie daty są na podstawie Wojny?

Idaret 06:41, lis 11, 2011 (UTC)

Wszystkie na pewno nie, dlatego nie zmieniłem każdej jak leci. Na razie zrobiłem to z kilkoma perwszymi, przy najbliższej okazji zmienię kilka kolejnych. Są daty na 100% podane w sadze i też mogą być punktami odniesienia, jednak trudno teraz odróżnić jedne od drugich. Nie chciałbym nieopatrznie zmienić czegoś z rozpędu.

Mateusz Bartosik 13:22, lis 11, 2011 (UTC)WIEK CIRI[edytuj kod]

Podstawą do określenia dokladnych dat chronologii jest ustalenie dokladnego wieku Ciri. Jeśli chodzi o wiek Ciri to mistrz Andrzej popełnił błąd według mnie w jednym miejscu. Na stronie 336 "Wieży Jaskółki", opowidając Yennefer historię o Ciri i swoim synu Hjalmarze Krzywogębym, Crach an Craite' mówi, że Ciri miała wówczas niecałe 12 lat. Jest to niemożliwe. Według mnie Ciri miała wtedy skończone 9 lat (niecałe 10). Historyjka o Ciri i Hjalmarze najpóźniej mogła mieć miejsce zimą po spotkaniu Ciri i Geralta w Brokilonie, gdyż w następnym roku wybucha I wojna z Nilfgaardem - 1263. Określając wiek Ciri w Brokiilonie "na oko" Geralt zaokrąglił go do 10, w rzeczywistości Ciri miała 9 lat. Geralt odnajduje Ciri rok po pierwszej wojnie z Nilfgaardem (wczena jesień 1264), następnie spędza ona ponad rok w Kaer Morhen do wczesnej wiosny 1266 roku, następnie rok w świątyni Melitele (do czerwca 1267 roku).


1 maja 1253 – narodziny Ciri

maj 1259 – Geralt u Calanthe w Cintrze – Ciri ma 6 lat

wiosna/lato 1262 – spotkanie Geralta z Ciri w Brokilonie. Geralt ocenia wiek Ciri na około 10 lat.


styczeń/luty (zima) 1263 - historia Ciri i Hjalmara Krzywogębego


lato 1263 – początek I wojny z Nilfgaardem


wczesna jesień 1263 – Geralt spotyka Jaskra nad Jarugą


wczesna jesień 1264 – spotkanie Geralta i Ciri przed domem kupca Yurgi


jesień 1264 – wczesna wiosna 1266 – Ciri przebywa w Kaer Morhen


wiosna 1266 - czerwiec 1267 – Ciri przebywa w Ellander w świątyni Melitele


1 lipca 1267 – wydarzenia na Thanedd


lipiec- 9 wrzesień 1267 – Ciri ze Szczurami


9 wrzesień-23 września – Ciri z Bonhartem


27 wrzesień-koniec października 1267- Ciri kuruje się u Vysogoty


1 listopada – Ciri w Dun Dâre


około 21 listopada 1267 – Ciri wchodzi do w Weży Jaskółki


marzec 1268 – Ciri pojawia się w zamku Stygga/ bitwa pod Brenną


2 kwietnia 1268 - pokój cintryjski


6/7 czerwiec 1268 - pogrom w Rivii. Ciri ma skończone 15 lat

Cytat opisujący co Ciri robiła od czasu pierwszej wojny z Nilfgaardem do czasu spotkania z Geraltem:

- Ta dziewczynka - odezwał się cicho i spokojnie Geralt - ta delikatna i drobna księżniczka przeżyła rzeź Cintry. Zdana tylko na siebie przekradała się przez kohorty Nilfgaardu. Zdołała umknąć przed grasującymi po wsiach maruderami, którzy grabili i mordowali wszystko, co żyło. Przetrwała dwa tygodnie w lasach Zarzecza, całkiem sama. Wędrowała przez miesiąc z grupą uciekinierów, harując ciężko na równi ze wszystkimi i na równi ze wszystkimi głodując. Prawie pół roku pracowała na roli i przy inwentarzu, przygarnięta przez chłopską rodzinę.

Cytaty dowodzące, że Ciri w Kaer Morhen spędziła ponad rok czasu:

- To nie tak, jak myślisz - odchrząknął starzec. - Geralt przywiózł ją tu zeszłej jesieni. Ona nie ma nikogo, oprócz... Triss, jak tu nie wierzyć w przeznaczenie, gdy...

- Jej normalne życie spłonęło razem z Cintrą - mruknął Geralt. - Ale cóż, Triss, jak zwykle masz rację. Już pomyśleliśmy o tym. Gdy nadejdzie wiosna, zawiozę ją do szkoły świątynnej. Do Nenneke, do Ellander.

Śnieg padał i padał. Rozjaśniło się, dopiero gdy nastał Midinvaerne, Dzień Zimowego Przesilenia...


Po wyjeździe z Kaer Morhen Ciri mówi, że ma prawie 13 lat:

A ja mam prawie trzynaście lat, szybkiego kasztanka i ostry miecz na plecach.

I wojna z Nilfgaardem wybuchła rok po spotkaniu Geralta i Ciri w Brokilonie:

Czarodziejka milczała, zamyślona. - Czy wtedy zaczęły się twoje sny? - spytała nagle. - Nie - zastanowiła się Ciri. - Nie, nie wtedy. Dopiero później. - Kiedy? Dziewczynka zmarszczyła nos. - Latem... Poprzednim... Bo następnego lata była już wojna... - Aha. To znaczy, że sny zaczęły się po spotkaniu z Geraltem w Brokilonie?


Geralt w Brokilonie ocenił wiek Ciri na około 10 lat:

Miała jasne, mysiopopielate włosy i wielkie, jadowicie zielone oczy. Nie mogła mieć więcej niż dziesięć lat.

Poniższy cytat wskazuje, że pomiędzy uratowaniem kupca Yurgi na moście przed potworami a wspólnym podróżowaniem Geralta z Zoltanem Chivaiem i krasnoludami minęło trzy lata:

- Nie - odezwał się nagle Wiedźmin. - Z drugiej koncepcji proponuję od razu zrezygnować. Nawet o tym nie myślmy. Na tamtym brzegu prędzej czy później wpakujemy się na któreś z Miechunowych Uroczysk. To paskudne miejsca, stanowczo radzę trzymać się od nich z daleka. - Znasz tedy te tereny? Byłeś tu kiedyś? Wiesz, jak się stąd wydostać? Wiedźmin milczał przez chwilę. - Byłem tam raz - powiedział, trąc czoło. - Trzy lata temu. Ale wjechałem z przeciwnej strony, od wschodu. Zmierzałem ku Brugge i chciałem skrócić sobie drogę. A jak się wydostałem, nie pamiętam. Bo wywieziono mnie półżywego na wozie.


Dzięki powyższemu cytatowi oraz wiedzy, że Ciri spędziła w Kaer Morhen ponad rok można obliczyć jaki okres była w świątyni Melitele. Wychodzi, że musiała tam spędzić również ponad rok.

Tak więc Ciri urodziła się 1 maja 1253 roku i w chwili zakończenia sagi ma ona skończone 15 lat.

______________________________________________________________________________________________

Najprawdopodobniej masz rację, Twoje obliczenia są poprawne. Błędy wynikają z tego, że Ciri podczas szkolenia na czarodziejkę mówi, że ma 13 lat, jednak jest to retrospekcja. Możesz chyba z czystym sumieniem nanieść stosowne poprawki. Niemniej jednak ostatnie zmiany w kalendarium (przestawienie niemal wszystkich dat o 3 lata) były poprawne, tylko kilka wydarzeń z życia Ciri jest niepoprawnych.

Mateusz Bartosik 20:32, maj 27, 2012 (UTC)

Przesunięcie dat o 3 lata[edytuj kod]

Ale namieszane... A nie byłoby prościej uznać, że to Effenberg i Talbot w swojej Maksima Mundi palnęli błąd w zacytowanym w Sadze fragmencie? W końcu też data rozpoczęcia wojny (o ile dobrze pamiętam, 1231) coś mi się nie zgadza... SMiki55 (dyskusja) 17:29, paź 25, 2012 (UTC)

Całkiem logicznie wytłumaczono to z resztą w chronologii dołączonej do komiksu pt. "Racja stanu" - Pokój Cintryjski w 1265 r., a w 1268 r. nastąpił ostateczny koniec Wojen, które po Pokoju były toczono na południe od Gór Ammel (ostateczne zdławienie rebelii zbuntowanych prowincji). Pozdrawiam SMiki55 (dyskusja) 13:57, sty 26, 2013 (UTC)

Bzdura, kto z kim miałby toczyć wojny po pokoju cintryjskim i to na południu od Gór Amell? Poludnie Gór Amell to podprządkowane prowincje Nlfgaardu. Pokój cintryjski i zakończenie wojny nastąpiło w 1268 roku, i taka jest prawda. nie ma co powielać błędów.

Równolegle do wydarzeń z Północy, Cesarstwo tłumiło też bunt niektórych prowincji. AS wspomniał to w "Czasie Pogardy". Możliwe więc, że Pokój Cintryjski zakończył tylko wojnę z Nordlingami, a rebelię zdławiono dopiero trzy lata później, i to tą datę zapisali nilfgaardzcy kronikarze - z ich punktu widzenia wojna trwała nadal. Pozdrawiam SMiki55 (dyskusja) 20:48, lut 8, 2013 (UTC)

Poproszę o cytat z ksiażki, w którym jest mowa, że Nilfgaard tlumi w okresie, w którym dzieje się saga, jakikolwiek bunt prowincji.

Poza tym Wojny Północne trwały do 1268 roku. Północ to kraje znajdujące się na północ od gór Amell.


AS wspominał o rebelii w Ebbing, jak powtórzę w najbliższym czasie Sagę, to cytat z pewnością znajdę. A argument, że Wojny Północne toczyły się tylko na Północy jest chybiony. Data rozpoczęcia Wojen podana w Maksima Mundi to lata trzydzieste, natomiast do Cintry wojska cesarskie wkroczyły dopiero w latach sześćdziesiątych. SMiki55 (dyskusja) 15:36, kwi 30, 2013 (UTC)

Zniszczenie Kaer Morhen + Narodziny Geralta + Narodziny Triss[edytuj kod]

  1. Chciałbym jakieś źródło odnośnie daty ataku na Zamek. Sam wksiążce nie widziałem, może przeoczyłem? Czekam na odpowiedź.
  2. A i jeszcze jedno, skoro Geralt urodził się w 1170 a Kaer Morhen zniszczono w 1188, to Geralt miał w wtedy 18 lat. Czyli musiał być obecny podczas napadu na twierdzę, natomiast w sadze jest napisane wielokrotnie, że podczas przebywania w zamku był małym chłopcem. Z kolei wg gry, i z resztą sagi, Geralta nie było w zamku podczas rebelii.
  3. 1188 - 50 = 1238, data urodzin Małej Merigold. Co nie może być prawdą, bo po 10 latach dzieje się czas opowiadania Ostatnie życzenie, gdzie Yennefer, wspomina Geraltowi o Triss (10-cio letniej adeptce?!) 

FOLTEST55 (dyskusja) 18:42, lut 24, 2013 (UTC)

Jeśli spojrzysz na długość dyskusji tej strony, sam zobaczysz, że z chronologią na wiki jest coś nie tak... SMiki55 (dyskusja) 15:39, kwi 30, 2013 (UTC)

Ciri[edytuj kod]

Proszę zajrzeć do dyskusji: punkt: 9. WIEK CIRI. Prosiłbym twórcę o korektę tego kalendarium.