Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Dol Blathanna

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Księstwo Dol Blathanna
Stolica Nieznana Nazwa
Ustrój polityczny Monarchia
Głowa państwa Francesca Findabair
Jednostka monetarna Marka Aedirn
Język urzędowy Starsza Mowa

Herb
nieoficjalny

Nieoficjalny herb Dol Blathanna
Propozycja herbu Dol Blathanna.

Flaga
nieoficjalna
Nieoficjalna flaga Dol Blathanna
Propozycja flagi Dol Blathanna.

Dol Blathanna - w Starszej Mowie "Dolina Kwiatów". Obecnie jedyne państwo elfów. Od północy graniczy z Kaedwen, od południowego zachodu z Aedirn, wschodnią granicę zaś wyznaczają Góry Sine. W zamierzchłych czasach Dol Blathanna siłą przejęli ludzie. Kraina została przekazana ponownie elfom przez cesarza Emhyra var Emreisa, za zasługi, jakie poczynili, w wojnie między Nilfgaardem, a państwami północy. Po Pokoju Cintryjskim królestwo Dol Blathanna zostało zamienione w księstwo alodialne. Władczynią Dol Blathanna jest  Enid an Gleanna, oficjalnie wasalka Demawenda, nieoficialnie nadal poddana Emhyra, a jej doradcą Filavandrel aén Fidháil.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Dol Blathanna to kraj obfitujący w bogactwa i posiadający niezwykle żyzną ziemię. Utrzymuje się głównie z rolnictwa.

Znani obywatele[edytuj | edytuj kod]

Miasta i wsie[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Rodzi się tu wszystko na potęgę i rośnie, aż miło. Dlatego i mówią: Dolina Kwiatów. Dlatego się tu nasi dziadowie osiedlili, elfów stąd wprzód wyżenąwszy.
- Dolina Kwiatów, czyli Dol Blathanna - Jaskier trącił łokciem wyciągniętego na słomie wiedźmina. - Uważasz? Elfów wyżenąwszy, ale dawnej elfiej nazwy nie uznawszy za konieczne zmieniawszy.


Ostatnie życzenie, str.

Dlatego odebraliście nam naszą ziemię, wypędziliście nas z naszych domów, wyparliście w dzikie góry. Zajęliście naszą Dol Blathanna, Dolinę Kwiatów.


Ostatnie życzenie, str.

- Tu. Dol Angra to szeroka dolina, droga wiodąca z południa do królestw Lyrii i Rivii, do Aedirn, a dalej do Dol Blathanna i Kaedwen... A poprzez Dolinę Pontar do nas, do Temerii.


Krew elfów, str. 253

Nynie chyżo idą na północ, spychają wojska Aedirn ku Dolinie Pontaru i ku Dol Blathanna. Idą ku nam, ku Kaedwen. Tedy rozkaz dla Burej Chorągwi jest taki: przejść rubież i iść forsownie na południe, prosto ku Dolinie Kwiatów. We trzy dni mus nam stanąć nad rzeczką Dyfne.


Czas pogardy, str. 222

- Emhyr Deithwen dał nam Dol Blathanna w podarunku. Czego ode mnie oczekujesz, Filavandrel? Mam żądać więcej? Nie zapominaj, że nawet w przyjmowaniu darów należy zachować umiar. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dary Emhyra, bo Emhyr niczego nie daje za darmo. Ziemie, które nam darował, musimy utrzymać. A siły, którymi dysponujemy, z ledwością wystarczą na utrzymanie Dol Blathanna.


Czas pogardy, str. 226-227

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Heraldyka[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]