Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Dębostwór

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Dębostwór, zwany także Dębopotworem lub Drzewkiem - stworzenie, które spotkali Geralt, Milva i Angoulême w Caed Myrkvid. Przypominało ono dąb, jednak było żywe. Dębostwór podlegał druidom, którzy dzięki niemu łapali swych wrogów w pułapki.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Stwór przypominał gigantyczne drzewo, rosochaty wiekowy dąb - a może i był dębem. Ale bardzo nietypowym dębem. Miast stać sobie gdzieś na polanie wśród opadłych liści i żołędzi, miast pozwalać biegać po sobie wiewiórkom i srać na siebie makolągwom, ten dąb raźno maszerował lasem, miarowo tupał grubaśnymi korzeniskami i wymachiwał konarami. Pękaty pień - lub tułów - potwora miał na oko za dwa sążnie średnicy, a ziejąca w nim dziupla nie była chyba jednak dziuplą, ale paszczą, bo kłapała z odgłosem przypominającym trzaskanie ciężkimi drzwiami.

Choć pod jego straszliwym ciężarem ziemia dygotała w sposób komplikujący utrzymanie równowagi, stwór sadził przez wądoły nad podziw zwinnie.

Wieża Jaskółki, str. 261

Dane z Gry Wyobraźni[edytuj | edytuj kod]

Niezwykle rzadka i raczej pokojowo usposobiona istota, przypominająca gigantyczne drzewo, zwykle rosochaty, wiekowy dąb. W przeciwieństwie do zwyczajnego drzewa potrafi się przemieszczać, choć robi to niezmiernie rzadko. Jako odnóży używa konarów i korzeni. W pękatym tułowiu-pniu znajduje się kłapiąca dziupla przypominająca paszczę, nie służy ona jednak do przyjmowania pokarmu. Dębostwory żywią się tak, jak drzewa - poprzez fotosyntezę i pobierając związki mineralne wprost z gleby.

Wrażliwe na ogień.