Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Cztery żywioły

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Cztery Elementy lub Pierwiastki - potocznie nazywane żywiołami. Jak powszechnie wiadomo, istnieją cztery żywioły natury, które utrzymują równowagę we wszechświecie. Oto one:

Czarodzieje byli mistrzami we władaniu poszczególnymi siłami, uznawani i szanowani przez teraźniejszych magów. Jedynym, który opanował wszystkie Pierwiastki był Jan Bekker.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Czarodzieje - wyjaśnił Krepp - czerpią swą moc z sił natury, a dokładniej z tak zwanych Czterech Elemetów albo Pierwiastków, popularnie nazywanych żywiołami. Powietrze, Woda, Ogień i Ziemia. Każdy z tych żywiołów ma swój własny Wymiar, w żargonie czarowników nazywany Płaszczyzną. Istnieje Płaszczyzna Wody, Płaszczyzna Ognia i tak dalej. [...]
Ostatnie życzenie, str. 256
- Niewątpliwie. To zreszta alegoria. Nazwałbym ją alegoria triumfującej kobiecości. Powietrze, Woda, Ziemia i Ogień. I cztery słynne czarodziejki, mistrzynie we władaniu siłami tych żywiołów. Agnes z Glanville, Aurora Henson, Nina Fioravanti i Klara Larissa de Winter.
Czas pogardy, str. 134
   - Pani Yennefer? Jak to jest, z tym czerpaniem? Jeśli nabiorę w siebie mocy, to jej przecież może zabraknąć tam, w dole. Czy tak wolno? Matka Nenneke uczyła nas, że niczego nie wolno zabierać ot tak, dla kaprysu. Nawet wiśni należy zostawić na drzewach, dla ptaków i żeby po prostu opadły.
   Yennefer objęła ją, lekko pocałowała we włosy na skroni.
   - Chciałabym - mruknęła - żeby to, co powiedziałaś, usłyszeli inni. Vilgefortz, Francesca, Terranova... Ci, którzy uważają, że mają do mocy wyłączne prawa i mogą z niej korzystać bez ograniczeń. Chciałabym, żeby posłuchali małej mądrej brzydulki ze świątyni Melitele. Nie obawiaj się, Ciri. Dobrze, że o tym myślisz, ale wierz mi, mocy jest dość. Nie zabraknie jej. To tak, jakbyś w wielkim sadzie zerwała jedną jedyną wisienkę.

Krew elfów, str. 286
(Od lewej w dół) Aurora Henson, Nina Fioravanti, Klara Larissa de Winter i Agnes z Glanville.

Magowie:[edytuj | edytuj kod]

Czarodzieje którzy są mocno związani z Czterema Elementami to:

Galeria[edytuj | edytuj kod]