Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie)

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Coś się kończy, coś się zaczyna – opowiadanie fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Powstało w 1992, a po raz pierwszy opublikowane zostało drukiem w 1994. W 2000 zamieszczono je w zbiorze o takim samym tytule.

Choć „Coś się kończy, coś się zaczyna” dotyczy Geralta z Rivii, nie jest jednak związane z sagą o Wiedźminie, wbrew nocie zamieszczonej przez wydawcę nie jest również alternatywnym zakończeniem sagi, a całkowicie odrębnym utworem — co podkreślił sam autor.

Pomysłu na opowiadanie dostarczyła Sapkowskiemu wiadomość o ślubie Pawła Ziemkiewicza i Pauliny Braiter. Jego treścią jest przebieg wesela Geralta i Yennefer z Vengerbergu. W opowiadaniu występuje wiele postaci znanych z wczesnych opowiadań z cyklu wiedźmińskiego, jak też nawiązania do części sagi, która w momencie publikacji opowiadania (1994) jeszcze nie istniała. Sapkowski we wstępie do wydania z roku 2000 wyjaśniał to następująco:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Smallwikipedialogo.png Ta strona zawiera treści pochodzące z Wikipedii. Oryginalny artykuł znajduje się na stronie Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie). Listę autorów można znaleźć w historii strony. Podobnie jak w przypadku Wiedźmińska Wiki, tekst Wikipedii udostępniony jest na licencji GNU Free Documentation License.