Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

CD Projekt Red Studio

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

CD Projekt RED sp. z o.o. – polski producent gier komputerowych zajmujący się tworzeniem gier z gatunku RPG, powstały w 2002 roku jako oddział dystrybutora CD Projekt. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie. CD Projekt RED jest jedną z trzech spółek wchodzących w skład grupy CD Projekt RED S.A. (niegdyś znanej jako Optimus S.A.). Pozostałe dwie spółki to Gog.com, oraz Cdp.pl.

logo

W październku 2007 roku, na rynku ukazała się debiutancka produkcja studia - Wiedźmin. Rok później firma wydała do swojej gry obszerną, darmową dla posiadaczy gry aktualizację zwaną "Edycją Rozszerzoną", zawierającą mnóstwo poprawek w rozgrywce i interfejsie (m.in. większa różnorodność npc-ów, gestykulacja w trakcie dialogów, sortowanie ekwipunku), nagrane na nowo dialogi w wersji anglojęzycznej, a także dodatkową zawartość w  postaci muzyki inspirowanej serią, edytora D'jinni i dwóch oficjalnych przygód - "Cena Neutralności" i "Efekt Uboczny".

Po sukcesie swojej pierwszej gry, CD Projekt RED rozpoczęło mnóstwo inwestycji mających na celu wprowadzenie co najmniej kilku nowych tytułów na rynek. W produkcji znajdowały się m.in. dwa dodatki do pierwszego Wiedźmina ("Outcast" powstający w studiu roXidy, oraz "Scars of Betrayal", którego twórcą było Ossian Studios), shooter They powstający w przejętym przez CD Projekt studiu Metropolis Software, a także rozbudowana adaptacja "jedynki" na konsole PlayStation 3 i Xboxa 360 znana pod tytułem Wiedźmin: Powrót Białego Wilka. Niestety, kryzys na rynku dość poważnie odbił się na grupie CD Projekt RED, która musiała skasować większość swoich projektów i pozostać jedynie przy kontynuacji swojej flagowej gry - Wiedźminie 2.

W maju 2011 roku, CD Projekt wprowadziło do sprzedaży sequel przygód Geralta z Rivii, zatytułowany Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Przez cały rok, studio aktywnie wspierało swoją grę wydając do niej mnóstwo mniejszych darmowych dodatków DLC, ostatecznie wprowadzając do sprzedaży Edycję Rozszerzoną, która była nie tylko dostępna w charakterze darmowej aktualizacji dla użytkowników

Tomasz Gop(Producent gry Wiedźmin)

komputerów osobistych, ale także po raz pierwszy w wydawniczym dorobku koncernu została wydana na Xboxa 360. Nie licząc premiery Edycji Rozszerzonej na PC i Xboxa 360, REDzi wydali obie swoje gry na trzecią platformę - Maca.

Obecnie, CD Projekt RED pracuje nad dwoma wysokobudżetowymi projektami. Pierwszym z nich jest Wiedźmin 3: Dziki Gon, który zadebiutuje w 2014 roku na PC, PlayStation 4 i prawdopodobnie następcę Xboxa 360. Drugim projektem jest Cyberpunk 2077, oparty na bazie kultowego systemu "papierowych" gier fabularnych Cyberpunk. W prace nad nią jest zaangażowany Mike Pondsmith, oryginalny twórca cyberpunkowego systemu RPG. Premiera tej produkcji jest planowana na 2015 rok. Obie gry powstają na autorskim silniku REDengine 3.

Nie licząc dwóch większych projektów, studio planuje wydać kilka mniejszych produkcji wspierających ich tytuły w latach 2013-2016. Jeszcze w 2013 roku planowana jest premiera pierwszej niekomputerowej gry w świecie Wiedźmina. Na przestrzeni następnych trzech lat, w planach znajduje się wydanie dwóch mniejszych gier zapewniających do 20 godzin rozgrywki wspierających jedną z linii produktowych, a także zupełnie nowa gra na platformy mobilne oparta na jednej z franczyz CD Projektu. Firma planuje też rozpoczęcie licencjonowania swojego autorskiego silnika REDengine.


Wydane gry:

Tytuł gry Tytuł gry w języku angielskim Platforma
Wiedźmin (2007) The Witcher (2007) PC
Wiedźmin: Edycja Rozszerzona (2008) The Witcher: Enhanced Edition (2008) PC, Mac
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (2011) The Witcher 2: Assassin's of Kings (2011) PC
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - Edycja Rozszerzona (2012) The Witcher 2: Assassin's of Kings - Enhanced Edition (2012) PC, Mac, Xbox 360
Wiedźmin 3: Dziki Gon (2014) The Witcher 3: Wild Hunt (2014) PC, PS4, TBA
Cyberpunk 2077 (2015) Cyberpunk 2077 (2015) PC, PS4, TBA
Gry wydane we współpracy z innymi producentami:

Tytuł gry Producent Platforma
Wiedźmin: Krwawy Szlak Breakpoint Games platformy mobilne
Wiedźmin: Versus one2tribe gra przeglądarkowa
Wiedźmin (gra karciana) Kuźnia Gier gra karciana