Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Brukołak

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Brukołak - potwór z Zwilgłego Uroczyska

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Nam droga przez Zwilgłe Uroczysko! A tam, panoczku, straszno! Tam, panoczku, są brukołaki, liścionosy, endriagi, inogi a insze plugastwo!


Wieża Jaskółki, str.

Dane z innych źródeł[edytuj | edytuj kod]

  • "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy" Andrzeja Sapkowskiego

Brukołak (Brucolakas), odmiana Wampira, spotykana na Multanach (Mołdawia), w Transylwanii (Siedmiogrodzie) i w Dobrudży, szczególnie zaś częsta na Wołoszy (Południowa Rumunia).

Co drugi Wołoch, to po śmierci będzie upiór
- i wołoskie najgorsze ze wszystkich. Tam
ich nazywają brukołaki.
Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

Wołoski brukołak, który - jak dalej pisze Sienkiewicz - najłakomszy jest na dziewczyńską krew, sprawia wrażenie okropnie spuchniętego, jego skóra jest twarda i napięta jak na bębnie, a przy uderzeniu brzmi jak werbel. Jeden raz każdej nocy brukołak wydaje przerażający wrzask - kto zareaguje na ten zew, ten przepadł, nie ma dla niego ratunku. Zabić brukołaka można odcinając mu głowę i natychmiast paląc ją w ogniu.

Brukołaki występują nie tylko na ziemiach rumuńskich, ale również w Bułgarii i Grecji, a także w Rosji, gdzie nazywane są Wurdałakami.

Wania stał - szagnut' nie możet
"Boże - dumajet biedniak
- eto, wierno, kosti głożet
Krasnogubyj wurdałak..."
Aleksander Puszkin