Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Bitwa pod Mariborem

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Bitwa pod Mariborem - To jedna z wielu bitew II Wojny Nilfgaardu z Nordlingami.

Geneza:[edytuj | edytuj kod]

Armia Nilfgaardu, po zdobyciu twierdz Razwanu i Meyeny oraz podbiciu całego Sodden, przekroczyła południową granicę Temerii wypierając jej armie na północ. Wojska króla Foltesta zatrzymały się dopiero pod twierdzą Maribor. Doszło do walnej bitwy od Mariborem, w której armia Foltesta została pokonana przez wojska Nilfgaardu i zmuszona do dalszego odwrotu na północ.

Nilfgaard osaczył temerską twierdzę, której wciąż broniła silna załoga. Pośpiech w pogoni za temerską armią sprawił, że nilfgaardczycy rozciągnęli linie zaopatrzenia i znacznie wydłużyli linię frontu. Oddziały nilfgaardzkie pod Mariborem okazały się nie wystarczające, przez co temerska twierdza nie została nawet szczelnie zamknięta. Zbliżająca się zima zmusiła armię Nilfgaardu do odstąpienia od oblężenia i wycofania się do Sodden. Ofensywę na Temerię Emhyr var Emreis przełożył na wiosnę.