Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Belladonna

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Belladonna - Pokrzyk wilcza jagoda, to roślina znajdująca zastosowanie przy produkcji kosmetyków, a także niekiedy alkoholu, Regis dodawał belladonnę do robionego przez siebie bimbru.

Substances Graveir bone.png Wymagana rozbudowa

To hasło jest dopiero w powijakach. Jeśli możesz, rozbuduj je.

Po wypiciu mieszanki pokrzyku, tojadu i świetlika twarz nabiera koloru kredy, a źrenice zajmują całe tęczówki. Ale mikstura pozwala widzieć w najgłębszych ciemnościach, a o to Geraltowi chodziło.
Ostatnie życzenie, str. ??

Jest to roślina, która istnieje w rzeczywistym świecie, a jej zastosowanie jest bardzo pdobne do działania Belladonny w powieści Sapkowskiego.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna L.)- niewysoki krzew o wysokości do 150 cm.

Jej owoce bardzo przypominają jagody.

Jest jedną z silniej trujących roślin. Szczególnie silnie trujące są owoce tej rosliny, za śmiertelną dawkę (dla dorosłego człowieka) przyjmuje się 12-15g suchej masy liści rośliny.


Nazwa Belladonna pochodzi z język łacińskiego i ozncza "piękna pani". Nazwa ta pradopodobnie została upowszechniona, ponieważ Rzymianku w czasach średniowiecznych używały wyciągu z te rośliny jako m.in. specyfiku rozszerzającego źrenice.

Jest ona także używana w weterynari jako środek odurzający, stosowany przy niewielkich zabiegach, powoduje rozkurcz mięśni.


Link w Wikipedii