Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Auberon Muircetach
Tw3 journal auberon
Module
|- Informacje
Rasa
Elf
Płeć
Mężczyzna
Kolor włosów
Popielate
Kolor oczu
Jasne
Tytuł(y)
Król
Przynależność
Aen Elle
Profesja
Monarcha
Pochodzenie
Tir ná Lia

Auberon Muircetach zwany Królem Olch - król Aen Elle, władca Tir ná Lia.

Auberon od samego początku dążył do odzyskania potomka Starszej Krwi, bowiem nigdy nie wybaczył swojej córce - elfce Larze Dorren romansu z człowiekiem - Cregennanem z Lod. Nakazał, by Avallac'h przyprowadził mu Ciri. Nie zdołał spłodzić z nią dziecka, które miało stać się władcą połowy, czy też całego, świata. Chociaż Aen Saevherne w pełni wykonał rozkaz, to Król Olch nie był w stanie doprowadzić sprawy do wyczekiwanego końca, mimo wielokrotnych prób. Można w ten sposób przypuszczać, że król był po prostu bezpłodny, co mocno rozgniewało także samą Ciri. Owa „niedyspozycja” króla do spłodzenia potomka nie była jednak jedynym powodem, dla którego ambitny Eredin Bréacc Glas zdradził, a następnie otruł swojego suwerena, bez przeszkód przejmując tron i władzę nad wszystkimi Aen Elle. Udało mu się także nakłonić do współpracy Ge'elsa, którego ustanowił namiestnikiem Tir ná Lia, sprawującym władzę pod jego nieobecność.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

W trzeciej części gry moment jego otrucia przez Eredina jest widoczny podczas wizji zesłanej na Geralta, Ciri, Avallac'ha i Ge'elsa przez śniączkę Corine Tilly w trakcie zadania "Przez czas i przestrzeń". Prawda o winie Eredina wyszła na jaw w 1272 roku, kiedy to Avallac'h i Geralt udali się do ojczystego świata Aen Elle. Z pomocą onejromantki Corinne Tilly, udało im się ujawnić okoliczności zamordowania Auberona (podczas sceny nie widać w pełni twarzy Króla Olch, ujrzeć można jedynie żółte oczy i ciemnobrązowe włosy, choć według powieści powinny być popielate), dzięki czemu wciąż mu wierny Ge'els odciął dowódcę Czerwonych Jeźdźców od posiłków i zasugerował użycie Słonecznego Kamienia, by zwabić Naglfaara w pułapkę.

Dane z książek Sapkowskiego[]

Był bardzo szczupły, a widać też było, że jest bardzo wysoki. Miał włosy popielate jak jej własne, mocno przetykane białymi pasemkami, opadające na ramiona i plecy. Ustrojony był w czarny aksamitny kubrak. Nosił typowe elfie buty, z licznymi klamerkami na całej długości cholewki. Dłonie miał wąskie, białe, o długich palcach. (...) Jego oczy były niesamowite. Jasne jak roztopiony ołów, bezdenne. I pełne niewyobrażalnego smutku.


Pani Jeziora, str.

 

Auberon Muirecetach uśmiechnął się. Odwrócił. Na szyi miał złoty alszaband, oznakę władzynoszącą w Starszej Mowie nazwę torc'h


Pani Jeziora, str. 169

Galeria[]

Inne[]

Gwint[]

Ciekawostki[]

  • Auberon był elfim Wiedzącym.
  • Zażywał fisstech.
  • Postać Króla Olch została zaczerpnięta przez Andrzeja Sapkowskiego z ballady W. Goethego o tej samej nazwie. Podobnie, jak Król Olch Goethego, Auberon również jest nieprzyjemny, zły i wyrachowany, lecz u Sapkowskiego został pokazany z nieco bardziej fizjologicznej strony.
  • Imię "Auberon" prawdopodobnie jest nawiązaniem do Oberona - króla elfów, będącego postacią ze sztuki "Sen nocy letniej", autorstwa Williama Shakespeare'a. Sam Shakespeare, natomiast zaczerpnął imię postaci z XIII-wiecznej francuskiej chanson de geste pod tytułem "Huon z Bordeaux", w której występuje król elfów o tym imieniu. Użycie francuskojęzycznej wersji imienia przez Sapkowskiego może sugerować znajomość tego faktu. Szekspirowski Oberon również charakteryzuje się wyrachowaniem oraz skłonnościami do intryg i manipulacji - zarówno wobec elfów, jak i ludzi.
  • Według słów Geralta tylko elfia młodzież może mieć dzieci (Krew elfów), a Król Olch liczył sobie znacznie więcej. Możliwe, że w tym świecie / wymiarze, elfy mogą mieć dzieci w starszym wieku.
  • Podczas ucieczki Ciri z Tir ná Lia, Ihuarraquax pokazuje jej źle ukrytą zbiorową mogiłę ludzi zabitych przez Króla Olch i inne elfy (w tym Avallac'ha i Eredina), gdy podbijali świat który został później nazwany Aen Elle. Jednorożec sugeruje tu, że Auberon nie urodził się w świecie Olch, podobnie jak dwaj wyżej wymienieni.