Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Amell

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Amell - pasmo górskie oddzielające Królestwa Północy od Nilfgaardu. W jego skład wchodzą: góra Gorgona zwana Górą Diabła, a także przełęcz Theodula. W górach Amell znajdują się kopalnie jadeitu i jaspisu. Tam wydobywa się biały marmur, z którego wykonane są rzeźby elfów.

Przełęcze:

oraz prawdopodobnie:

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Tak, to prawda. Podbili Metinnę, Maecht, Nazair, Ebbing, wszystkie królestwa na południe od Gór Amell.


Krew elfów, str. 251

Dawniej kupce po jaszmę, po kamień zielony chodzili do Amellu, przez przełęcz, tamój kopalnie są. Tamój jaszmę dobywają.


Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna, str.

Jaszma to oczywiście jaspis, a zielony kamień to jadeit, z którego słyną kopalnie w Amell - ciągnął Korin. - A do Amell można dojść tylko przez Klamat, przez przełęcz.


Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna, str.

na południu widać potężny, zębaty, jarzący się sniegami i lodowcami łańcuch górski - Góry Amell i wznoszący się nawet ponad piłę Amellu graniasty jak ostrze mizerykordii obelisk Gorgony, Góry Diabła.


Wieża Jaskółki, str.